Articole

  • Home
  • Articol
  • Oraşul Arad şi-a făcut, din nou, imagine la Bruxelles

Oraşul Arad şi-a făcut, din nou, imagine la Bruxelles

Oraşul Arad şi-a făcut, din nou, imagine la Bruxelles, cu ocazia „Open Doors Day – Ziua porţilor deschise la instituţiile europene din Bruxelles”. Echipa arădeană prezentă în clădirea „Jacques Delors“ a Comitetului Regiunilor (CoR), a reuşit să atragă, pe 9 mai, pentru al doilea an consecutiv, publicul care a decis să ia parte la evenimentul în care şi-au prezentat ofertele un număr de 41 de oraşe şi regiuni din Uniunea Europeană. Reprezentanţii Centrului Municipal de Cultură Arad şi ai Asociaţiei „Arad Capitală Europeană a Culturii 2021“ au expus la standul dedicat Aradului, de 9 mai, Ziua Europei, produse tradiţionale din județ, care i-au cucerit irevocabil pe cei care s-au oprit să afle mai multe detalii despre oraşul nostru. Alături de produsele tradiţionale – mai multe sortimente de țuică, vin, miere, gem, zacuscă şi pâine de Pecica – standul oraşului nostru i-a captivat pe cei care au urcat la etajul 5 al clădirii Comitetului Regiunilor prin intermediul filmului despre Arad al regizorului Carmen Lidia Vidu, scurt metraj ce a rulat pe plasme care au conturat zona dedicată special municipiului nostru. De-a lungul întregii zile, filmul „Arad. Jurnalul meu virtual”, istoria unei zile din viața orașului, percepută atât din punct de vedere turistic, cât și emoțional, real dar şi imaginar, de o tânără regizoare care a copilărit în Arad, i-a fascinat pe vizitatori, mulţi dintre aceştia arătându-se interesaţi să afle mai multe despre clădirile reprezentative ale oraşului, istoria acestuia, precum și despre principalele obiective turistice. Peretele tapetat cu fotografii din oraş şi texte scurte despre municipiul nostru au dat un plus de culoare şi dimanică standului, ademenindu-i pe cei care au optat să-şi petreacă Ziua Europei în clădirea Jacques Delors, standul Aradului fiind, aşa cum s-a întâmplat şi anul trecut, un magnet puternic pentru aceştia. Mulţi dintre europenii care s-au oprit la standul nostru au plecat acasă cu pliantele care oferă informaţii despre Arad şi cu promisiunea că vor vizita cât de curând municipiul nostru. Potrivit estimărilor organizatorilor, de-a lungul zilei în care oraşele şi regiunile din Europa au avut şansa să se prezinte, peste 2.400 de vizitatori au călcat pragul imobilului care a găzduit evenimentul. Organizatorii le-au pregătit celor care au trecut pragul clădirii Jacques Delors o serie de surprize, atracţia principală încă de la intrarea la etajul al 5-lea al imobilului fiind animatorii profesionişti, care i-au invitat pe vizitatori să se costumeze pentru o călătorie în spaţiu şi timp cu ajutorul costumelor Magic Land. Popasul la cele 41 de standuri pline de informaţii despre oraşele şi regiunile participante, de produsele tradiţionale din zonă, de gageturi şi atenţii dedicate vizitatorilor au fost punctul forte al evenimentului din 9 mai. Oraşul nostru a primit deja, de la organizatori, asigurări că anul viitor zona dedicată prezentării Aardului va fi cel puţin la fel de mare.